تبلیغات

احداث گستر

۰
پایه چراغ خیابانی روشنایی چیست ؟
پایه چراغ خیابانی روشنایی در کنار برج نوری یا برج روشنایی ، تقریباً یکی از مشهودترین و اصلی ترین ابزارها و سازه های روشنایی شهری است که از دیرباز مورد توجه و در دستور کار مدیران شهری بوده است . این محصول ویژه و خاص جهت نورپردازی محیطی در محل های حساسی چون خیابان ها ، اتوبان ها ، بزرگراه ها ، فضاهای باز شهری ، کارخانجات ، فضاهای صنعتی ، پارکینگ های ماشین و کاربر داشته ، امنیت این اماکن را در تاریکی شب تامین می کند . جهت معابر کوچکتر و محیطهایی نظیر پارکها از پایه چراغ هایی با ارتفاع کمتر ( حدود 3 متر ) استفاده می شود که پایه چراغ پارکی نامیده می شوند .

فارغ از انواع ، مدل های تولید و مشخصات فنی پایه چراغ خیابانی روشنایی ، به طور کلی در طراحی این محصول نکات ویژه ای وجود دارد که حتماً باید رعایت شود . در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می کنیم .

نکات مهم در طراحی پایه چراغ خیابانی روشنایی :
تعیین ارتفاع درست سازه بر مبنای نور مورد نیاز موقعیت جغرافیایی ، مقدار ترافیک و تردد افراد
تعیین مشخصات فنی درست ( ضخامت ورق ، نوع چراغ ها ، نوع فونداسیون و حجم آن ، نوع پوشش ، دهانه پایین و بالا و … )
تعیین فاصله درست نصب پایه ها نسبت به هم و تامین پایه ها به تعداد لازم
ایجاد طیف نور با لوکس ، دانسیته و حجم مناسب و به صورت یک دست و یکنواخت در بهترین حالت خود ، به صورتی که خیرگی و سایه محسوسی را ایجاد نکند .
در حد امکان ، قرار نگرفتن منبع نوری در مقابل دید راکبین و رهگذران
متناسب با بادهای منطقه ای و نیروهای محیطی و جغرافیایی محل
رعایت جنبه های ارگونومی محیطی : تاثیر درست و مثبتی که طراحی مناسب محیط کار ، تجهیزات ، سطح ایمنی و بهداشت در رضایت و بهبود بهره وری دارد ارگونومی نامیده می شود .
رعایت جنبه های فیزیولوژی محیطی : تاثیر عوامل محیطی مثل روشنایی ، صدا ، رطوبت ، گرما ، سرما و … بر فیزیولوژی بدن انسان دارد .
بررسی محیط از نظر وجود موانع طبیعی مثل درخت و تپه ماهور
تعیین تعداد براکت ( دستک ) مورد نیاز و تعیین دقیق جهت آنها
انواع پایه چراغ خیابانی روشنایی :
از نظر ظاهری پایه چراغ خیابانی روشنایی در دوسته کلی ساده و دکوراتیو تولید می شوند .

پایه چراغ خیابانی ساده :
پایه های ساده از جنس فولاد ST37 بوده که با مذاب روی ( گالوانیزه گرم ) یا رنگ های هوا خشک ( اپوکسی ) پوشانده می شوند . در جاده های بین شهری که نیاز به دکوراسیون کردن و زیبایی خاصی نیست از این نوع پایه ها استفاده می شود . از نظر قیمت و صرفه اقتصادی هم ، دارای قیمت پایین تر بوده و مقرون به صرفه تر هستند .

پایه چراغ خیابانی دکوراتیو :
علاوه بر تمام مشخصات فنی و اصولی که ذکر شد ، دارای شکل ظاهری بسیار مدرن و چشم نوازی هستند و از متریال های لوکس تری هم در تولید آنها استفاده می شود . عموماً سطح مقطع آنها به وسیله کاورهای چدنی ( داکتیل ) یا آلومینیومی پوشانده می شود . این کاورها قبلاً به وسیله نرم افزار های قدرتمند و طراحان زبر دست طراحی و ریخته گری می شود و دارای اشکال بسیار به روز و دارای تناسب گرافیکی با محیط پیرامونش می باشد .

قیمت پایه چراغ خیابانی روشنایی :
به علت تشابه در متریال و استفاده از طرح های مشابهی که کارخانجات تولید تجهیزات روشنایی در کشور استفاده می کنند ، معمولاً پایه چراغ ها خیلی تلرانس و تفاوت قیمتی فاحش ندارند ، اما جدا از بحث بعضی از سود جویان که همواره برای کسب سود بیشتر کیفیت را فدای قیمت پایین تر می کنند ، تفاوت قیمت درست تابع مواردی است که در ذیل عنوان می شود :
احداث گستر
پایه چراغ
دکل صاعقه گیر
برج روشنایی
پایه دکوراتیو روشنایی
ضخامت ورق استفاده شده در سازه
نوع خم و کیفیت خمکاری
تعداد قطعات تشکیل دهنده سازه ( 2 تکه یا سه تکه )
نوع و کیفیت گالوانیزه
اندازه مقطع پایین و بالا
وزن سازه
تعداد براکت
نوع رنگ کاری و مارک رنگ استفاده شده
تعداد سفارش
در صورت دکوراتیو بودن ، جنس آلومینیوم و چدن استفاده شده
نوع وات و برند چراغ به کار رفته در پایه
با توجه به توضیحات فوق می توان این مطلب را دریافت که تولید این پایه ها امری کاملاً علمی ، تخصصی ، فنی و تجربی است ، لذا دوستان محترم که متقاضی خرید همچین پایه هایی هستند ، لطفا! به هنگام خرید و استعلام قیمت ، حتماً سعی کنند با مشخصات فنی مشخص شده دقیق ( Details ) به صورت فنی و با دید باز اقدام به قیمت گیری کنند .
تولید پایه چراغ خیابانی روشنایی :
تولید پایه چراغ های خیابانی بسته به شرایطی که ذکر شد و نظر کارشناس مربوطه می تواند در ارتفاع بین 6 الی 12 متر صورت گیرد . سطح مقطع این پایه ها در دو نوع دایره ای ( لوله ای ) و چند وجهی ساخته می شود .

نحوه مونتاژ پایه ها هم بسته به نوع و سبک سفارش در دو نوع اورلپ ( همپوشان یا در هم رفتگی ) و جوشکاری شده می باشد . پوشش بدنه سازه نیز در دو حالت گالوانیزه گرم ( غوطه ور شدن در وان مذاب روی ) با قطر 80 میکرون و یا استفاده از رنگ اپوکسی هواخشک می باشد، که هر کدام مزایا ، معایب و همچنین قیمت مخصوص به خود را دارند که در اینجا خیلی وارد این مقوله نمی شویم .

براکت یا دستک نگهدارنده چراغ ها بسته به مقصود و هدف ما از نواحی نورپردازی می نواند به صورت یک طرفه ، دو طرفه و چهار طرفه تعبیه شود .

نصب پایه چراغ خیابانی روشنایی :
نصب پایه چراغ خیابانی مثل بقیه سازه های روشنایی در دو مرحله انجام می گیرد :

اجرای فونداسیون
مونتاژ و علم کردن پایه
فونداسیون پایه چراغ خیابانی را می توانید به دو حالت فونداسیون ریختگی و فونداسیون آماده تهیه کنید . نوع و ابعاد فونداسیون بستگی به ارتفاع سازه ، وزن سازه ، نوع خاک محل نصب ، میزان نیروهای وارده خارجی به سازه ( از قبیل شرایط آب و هوایی ) دارد .

مدلهای پایه چراغ خیابانی روشنایی :
جهت رویت انواع مدلهای پایه چراغهای خیابانی و اطلاعات فنی ذقیق آنها روی لینک پایه چراغ خیابانی و جهت رویت نمونه کار پایه چراغ خیابانی را کلیک کنید . برای عزیزانی که از کشور عراق این مقاله را مطالعه می کنند ، خواندن مقاله پایه عراقی لوله ای تیر برق مشبک را پیشنهاد می کنیم .
+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۵ بازدید ، بدون دیدگاه

کاشت میلگرد و آرماتور

۰
کاشت میلگرد و آرماتور
کاشت میلگرد و آرماتور
آموزش کاشت میلگرد یا بولت در بتن

آموزش کاشت میلگرد یا بولت در بتن به علت ایجاد تغییرات گوناگون از جمله تغییر در نقشه معماری، تغییر کاربری سازه و یا گسترش آن، در بسیاری از عملیات و پروژهای عمرانی بیش از پیش مورد نیاز می باشد که در اجرای این امر باید به نکات مختلفی توجه نمود که به اختصار به آن اشاره خواهیم کرد.

مراحل کاشت میلگرد و آرماتور


کاشت میلگرد و آرماتور (بولت) در بتن شامل مراحل گوناگونی می باشد که به ترتیب عبارتند از:
1- سوراخ کاری بتن با استفاده از دستگاه گردبر یا کرگیری با عمق و قطر مورد نظر و لازم

2- تمیزکاری و پاکسازی سوراخ که می تواند با استفاده از دستگاه مکنده و دمنده صورت پذیرد

3- وارد کردن و تزریق چسب یا به صورت شره ای و یا به وسیله ی گان که بستگی به نوع بسته بندی این چسب ها دارد که در دو نوع بسته بندی تزریق به روش گان و چسب های کاشت بولت با بسته بندی به صورت حجمی و کیلوگرمی عرضه می شوند و این نوع چسب ها با ترکیبات شیمیایی و مشخصات مقاومتی مختلفی توسط شرکت های سازنده ارائه می شوند و معمولا پس از گذشت 48 ساعت آماده می گردند.

استاندارد کاشت میلگرد


4- پس از انجام عملیات کاشت میلگرد یا بولت باید برروی آن تست کنترل کیفی انجام گیرد و هنگامی که بولت در این آزمایش دچار بریدگی شود جواب آزمایش مثبت اعلام می گردد و اگر بولت از سوراخ کاشته شده خارج گردد و یا قلوه کن شود بیانگر وجود مشکلات اجرایی و یا محاسباتی در فرآیند کاشت میلگرد یا بولت خواهد بود.


برای دریافت نکات اجرایی و آموزشی درباره میلگرد به صفحه مقالات شهرآهن مراجعه نمایید. همچنین جهت آگاهی از قیمت روز میلگرد صفحه قیمت میلگرد را بازدید نمایید.تهیه و تنظیم : مهندس محمد ابراری
+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه

انواع کاشی

۰
انواع کاشی
مد و به روز بودن و هماهنگ بودن با رنگ سال، مدت زیادی است که روی دکوراسیون خانه های ما تاثیر گذار بوده است و دقیقا به همین دلیل است که می بینیم از زمان های قدیم و در بازه های زمانی مختلف معماری ها و طراحی داخلی های مختلفی به قول معروف در بورس بوده اند!
ولی ما کاری به گذشته و آینده نداریم و می خواهیم ببینیم که ایده ها و طرح های ناب برای کاشی و سرامیک که در سال 2019 استفاده می شوند چه مواردی هستند.
در ادامه این مطلب از کاشیران 6 ایده جذاب و متفاوت که بیشترین مطابقت را با مد روز داشته باشند را در اختیار شما قرار می دهیم. البته قبل از همه چیز به یاد داشته باشید که اولین و مهمترین موضوع در زمان انتخاب و خرید کاشی و سرامیک این است که طرح و رنگ کاشی و سرامیکها به دل شما بنشیند و بتوانید با زیبایی آنها ارتباط برقرار کنید.

کاشی دیوار طرح چوب

انواع کاشی و سرامیک های 2019 به همراه ایده های جذاب


از طرح های نامنظم و ناقص استفاده کنید.
همیشه به همان اندازه که در منظم بودن و کامل بودن زیبایی هست، ناقص بودن هم می تواند زیبا باشد و در صورتی که از این نقص ها به درستی و هوشمندانه استفاده کنید. یکی از طرح هایی که در سال جدید بسیار دیده می شود و طرفداران زیادی هم پیدا کرده، این است که شما به جای استفاده از سرامیک ها و کاشی هایی که طرح های منظم و اصولی و بدون نقص دارند، از کاشی و سرامیک هایی استفاده کنید که دارای کمی نا هماهنگی هستند و شاید تا امروز استفاده از آنها کمی نامتعارف بوده است. می توانیم این اطمینان را به شما بدهیم که این طرح ها هیچ وقت برای شما خسته کننده نخواهد شد و این زیبایی تا مدت بسیار زیادی می تواند مهمان خانه شما باشد.
تصویر زیر یک نمونه از طرح هایی که برای شما توضیح دادیم را برای شما نشان می دهد.

طرح جدید کاشی و سرامیک

از طرح ها و کاشی تبریز  و سرامیک های سه بعدی استفاده کنید.
با پیشرفت صنعت کاشی تبریز و سرامیک، طرح ها و نقش و نگار های موجود روی کاشی ها تغییرات زیاد و پیشرفت ها چشمگیری داشته است و یکی از مهم ترین این تغییرات استفاده از طرح های سه بعدی در کاشی کاری و سرامیک ها بوده است. استفاده از این طرح ها باعث می شود که یک قسمت از خانه شما به صورت کاملا متفاوتی به چشم بیاید و حس و حال جالبی را به شما القاء کند.
شما می توانید از کاشی های سه بعدی مانند تصویر زیر برای دادن جلوه ای ویژه و جذاب به بخشی از پذایرایی خود استفاده کنید.
البته در خصوص این طرح شما باید این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده زیاد از این طرح ها می تواند بعد از مدتی خسته کننده شود و به نظر متخصصان ما در کاشیران، بهترین روش استفاده از این طرح ها این است که یک قسمت خاص از خانه خود را به دست این طرح های سه بعدی بسپارید و همه را خیره کنید.

طرح سه بعدی کاشی و سرامیک

از طراحی مینیمال استفاده کنید.
در این نمونه طراحی شما سعی می کنید که همه چیز را در کمال سادگی، زیبا جلوه دهید. این نمونه طراحی یکی از بهترین و پرطرفدارترین طراحی ها در دنیای طراحی داخلی ساختمان هاست. در ضمن یکی از مزایای استفاده از این طراحی این است که شما می توانید همزمان طرح هایی که ممکن است با هم ناهماهنگ به نظر بیایند را با هم ترکیب کنید تا به طرح ها خلاقانه جدید برسید. به عنوان مثال تصویر زیر می تواند نمونه خوبی از این طراحی را به شما نمایش دهد.

طراحی کاشی تبریز مینیمال و ساده

کمی بی نظمی وارد یک طراحی منظم کنید.
به عنوان مثال در طرح زیر شما یک نمونه چینش سرامیک کف را مشاهده می کنید که طرح های شبیه به نقش و نگار های چوب را به صورت زیگزاگ کنار هم قرار داده است، ولی داستان اینجا تمام نمی شود؛ شما می توانید به جای استفاده از سرامیک های طرح چوب معمولی، از این سرامیک های دارای تم قدیمی استفاده کنید، به این ترتیب شما یک طرح منظم و اصولی را با کمی بی نظمی متفاوت تر کرده اید و یک کفپوش زیبا و دلنشین برای کف آشپزخانه خود طراحی کرده اید.
+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۶ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: کاشی، سرامیک، کاشی تبریز

بیمه دانا

۰
بیمه دانا
بیمه دانا
بیمه دانا در بیست و دوم خرداد ماه سال 1353 با مشارکت بیمه Commercial Union انگلیس بصورت شرکت سهامی عام با سرمایه بخش خصوصی تأسیس شد. این شرکت پس از 5 سال فعالیت در قالب بخش خصوصی در تیرماه 1358 براساس مصوبه شورای انقلاب و دولت موقت به همراه 12 شرکت بیمه خصوصی ملی اعلام شد .

در آذرماه سال 1367 به موجب « قانون نحوه اداره امور شرکت‌های بیمه » شرکت‌های بیمه ملی شده ( آریا، امید، پارس، توانا، تهران، حافظ، ساختمان و کار، شرق، ملی) در شرکت سهامی بیمه دانا ادغام و به موجب همین قانون مقرر شد این شرکت ضمن بررسی حساب‌ها و تسویه دیون دولت و سهامداران شرکت‌های ادغامی، به عنوان یک شرکت بیمه تخصصی در رشته بیمه‌های اشخاص شروع به فعالیت نماید .

به دلیل محدودیت حوزه فعالیت و نبود امکان رقابت با سایر شرکت‌های بیمه در سال 1375 با تصویب ماده واحده‌ای توسط مجلس شورای اسلامی به بیمه دانا اجازه داده شد همچون سایر شرکت‌های بیمه‌ای فعالیت نماید. فعالیت‌های عمومی بیمه دانا عملاً از ابتدای سال 1376 آغاز و گسترش یافت .

شرکت بیمه دانا طی سال‌های گذشته با وجود فضای رقابتی حاکم در بازار بیمه کشور توانسته است با تلاش و همت همه جانبه مدیران، کارکنان و نمایندگان خود ضمن حفظ بیمه‌گذاران قدیمی و جذب بیمه‌گذاران جدید و افزایش حق بیمه نسبت به سال‌های گذشته‌، موقعیت خود را از لحاظ سهم در بازار بیمه به سومین شرکت بزرگ بیمه‌ای کشور ارتقاء دهد. این شرکت از دیرباز در زمینه استانداردسازی عملیات خود با اخذ گواهینامه‌های مدیریت ریسک، مشتری‌مداری و کیفیت خدمات در صدد متمایز نمودن خدمات خویش می‌باشد .

امروزه بیمه دانا از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بیمه‌گر حرفه‌ای و با اخلاق شناخته شده که تمایل روزافزون بیمه‌گذاران به این شرکت، نشانگر توانایی این شرکت در اطمینان بخشی به تولیدکنندگان، صنعت‌کاران و در نهایت سهامداران می‌باشد.

در حال حاضر بیمه دانا با وجود 61 شعبه،1987 نمایندگی، 35 شرکت نمایندگی،115 نمایندگی فروش ویژه بیمه عمر، 670 کارگزاری و سه دفتر فرعی با در دست داشتن حدود 7/7 درصد بازار بیمه کشور خود را به عنوان سومین شرکت بزرگ بازار بیمه کشور به همگان معرفی کرده است.


 ادامه …
+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۳ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: بیمه شخص ثالث دانا، بیمه دانا، بیمه مسئولیت، بیمه مسئولیت دانا، بیمه شخص ثالث

تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه چیست؟

۰
تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه چیست؟
تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه چیست؟
تفاوت ورق روغنی و گالوانیزه
ورق روغنی سرد چیست؟
ورق روغنی که در بازار تجاری ورق های فلزی به ورق فولادی سرد نیز معروف است، در صنعت به صورت نورد سرد تولید می شود. این نوع متریال برای ساخت و ساز و استفاده در مصالح ساختمانی بسیار مناسب هستند. امتیاز بسیار ویژه این نوع ورق های فولادی این است که در برابر فشارهای بسیار بالا، مقاومت فوق العاده ای دارد. مهندسان و طراحان معماری و ساختمان، از همین خصلت استفاده می کنند و سازه هیی را طراحی می کنند که بسیار قدرتمند است؛ این سازه در عمل، نیازمند متریال کمتر برای تحمل وزن های بالاست. روش نورد سرد در تهیه محصولات با پرداخت سطح خوب و ابعاد دقیق، مانند انواع تسمه، میله و لوله فلزی استفاده می شود. ورق های موجود در بازار به صورت استاندارد و با ضخامت0/30 میلی متر تا 3 میلی متر بوده و عرض استاندارد برای آن ها 100 و 125 سانتی متر است. این ورق ها پایه تولید ورق های گالوانیزه هستند.


ورق گالوانیزه چیست؟
ورق گالوانیزه به ورق فولادی گالوانیزه شده توسط روی گفته می شود. یکی از روش‌های محافظت از خوردگی گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ ( که معمولا فلز روی است) انجام می شود. در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود. این فرآیند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است. میزان مقاومت پوشش گالوانیزه متناسب با ضخامت آن است. ا این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده است روش های متفاوتی برای گالوانیزه نمودن فولاد و ورق های فلزی وجود دارد، از بهترین و اقتصادی ترین روش های گالوانیزه نمودن ورقهای آهنی، غوطه وری ورق آهنی در حوضچه مذاب است میزان پوشش گالوانیزه (ضخامت روی ) بر روی ورق ها و سایر مقاطع فولادی متفاوت می باشد. میزان پوشش گالوانیزه ورق ها بر اساس جرم پوشش فلز روی (ZN) آنها تعیین می گردد. که می تواند از 100 تا 350 گرم بر متر مربع باشد.

قیمت ورق رنگی ؟
معمولاً ورق های گالوانیزه را در کوره های خاص رنگ پاشی می کنند تا ورق رنگی تولید شود. ورق های رنگی در سقف سالن ها و کانکس مورد استفاده می باشد

قیمت ورق
قیمت ورق بسته به نوع، ابعاد و ضخامت آن مقدار متفاوتی دارد. به عنوان مثال ورق ها به لحاظ نوع دارای انواع فولادی ساختمانی، فولادی ضد زنگ، آلیاژ آلومینیوم و غیره و به لحاظ سطح شامل انواع آجدار، خش دار و ... می باشند که هر کدام از این ورق ها قیمت تمام شده متفاوتی دارند. قیمت ورق در گذشته با توجه به ثبات بازاری که وجود داشت و کاهش تقاضا برای ساخت ساز قیمت ثابتی بود. اما امروز و با توجه به نوسانات شدید ارزی و همچنین افزایش تقاضا برای مصارف صنعتی شاهد افزایش قیمت ورق هستیم. قیمت روز ورق علاوه بر آنچه گفته شد به بازارهای جهانی نیز وابسته است. همچنین باوجود تحریم ها، واردات ورق نیز کاهش یافته و هزینه های نجومی مربوط به حمل آن برای ورود به بنادر از جمله دیگر عواملی است که بر قیمت روز ورق تأثیر گذار است. با این وجود مجموعه تخصصی شهرآهن با برخورداری از متخصصین کارآمد در زمینه فروش و عرضه آهن آلات ساختمانی و صنعتی تلاش کرده اند تا با قیمت مناسب و به دور از واسطه با حداقل قیمت ورق را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. لیست قیمت ورق سیاه را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید. برای آگاهی بیشتر از لیست قیمت ورق به صفحات مربوط به قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق سیاه، قیمت ورق روغنی، قیمت ورق شیروانی مراجعه فرمائید. به دلیل نوسانات قیمت ورق قبل از اقدام به خرید با شماره های درج شده در سایت مراجعه فرمائید.

برای اطلاع از قیمت ورق امروز ، خرید ورق ، قیمت ورق st37 ، قیمت ورق st52 ، قیمت ورق آهن ، قیمت ورق اکسین به فروشگاه اینترنتی شهرآهن مراجعه فرمائید.
+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۳ بازدید ، بدون دیدگاه

آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد؟

۰
آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد؟
افزایش چشمگیر قیمت شمش فولاد در روزههای اخیر موجب حیرت بسیاری از فعالان بازار میلگرد گردید.
شمش فولادی به عنوان ماده اولیه در ساخت میلگرد، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در بازار می باشد. طی چند روز اخیر قیمت شمش فولادی روند صعودی به خود گرفته است. و قیمت شمش قوسی در روزهای گذشته به محدوده 3300 الی 3500 رسید. این در حالی بود که قیمت شمش قوسی نسبت به شمش القایی در محدوده کمتری قرار دارد. اما بر بازار در برخی از مبادی تا قیمت 3600 ثبت گردید. با توجه به این نوسانات نمی توان کاهشی را برای قیمت میلگردمتصور شد.


میلگردهای تولیدی سایر کارخانجات از قبیل میلگرد آجدار سایز 12 نیز از اواخر ماه گذشته با 400 تومان افزایش، در بازار با قیمت 4300 تومان خرید و فروش می شود. قیمت میلگرد آجدار نیشابور نیز در تیرماه با قیمت 4100 در تیرماه به کار خود پایان داد. مطابق با گزارشات منتشر شده توسط فعالان بازار میلگرد بسیاری از تولیدکنندگان و واردکنندکان قیمت میلگرد را به صورت جهشی افزایش دادند. با جهش قیمت میلگرد، قیمت خانه نیز افزایش یافت، و منجرب به رکود بازار مسکن گردید. و حجم ساخت و ساز نیز به شدت کاهش پیدا نمود.
حتما بخوانید : پیش بینی قیمت میلگرد در سال 97

عرضه شمش خورستان در راستای کاهش قیمت میلگرد
فولاد خوزستان در راستای کاهش قیمت شمش فولادی ، 40 هزار تن از محصولات خود را در بازار بورس عرضه نمود. قیمت پایه تعریف شده برای شمش خوزستان 2350 تومان تعریف شده است. که با 10 درصد رقابت 2580 تومان معامله گردید. این عرضه محصولات در بورس با روند بازار در تناقض بود. زیرا قیمت میلگرد نه تنها کاهش نیافت بلکه در روزهای آینده روند صعودی به خود گرفت. بر اساس اخبار منتشر شده فولاد خوزستان، مجددا تصمیم به عرضه محصولات در بازار بورس دارد و باید منتظر بود تا ببینیم آیا قیمت میلگرد ارزان میشود یا خیر ؟ بر اساس تحلیل و پیش بینی قیمت میلگرد در سال 97 توسط شهر آهن با توجه به تحریم های اقصادی ونوسانات ارز، نمی توانیم انتظار کاهشی چشمگیر را در این بازار داشته باشیم.

تخصیص ارز 4200 توانایی کاهش قیمت میلگرد را دارد ؟
با افزایش دوبرابری عزضه و تقاضا؛ از این لحاظ دز بازار داخلی مشکل چشمگیری نخواهیم داشت اما آنچه بازار فولاد را مشکل ساز میکند، افزایش ارزش ارز در بازار سیاه نسبت به ریال می باشد. این اختلاف توانسته است بازار محصولات فولادی را به صورت چشمگیری افزایش دهد بنابراین تخصیص ارز 4200 نه تنها نتوانسته است بازار را کنترل کند بلکه موجب نوسانات شدید در قیمت میلگرد شده است.
در وضعیتت فعلی هیچ کدام از تولید کنندگان محصولات محصولات فولادی محصولات خود را بر اساس ارز 4200 قیمت گذاری نخواهند کرد. با توجه به وعده های اعلامی از سوی دولت مبنب بر تخصیص ارز 4200 بر صنایع فولادی، متاسفانه هیچ یک از تولیدکنندگان نتوانسته اند ارز 4200 دریافت نمایند.

حتما بخوانید : آیا قیمت تیرآهن کاهش می یابد ؟
شکاف قیمت محصولات در بورس کالا و بازار
در حالی که قیمت محصولات فولادی در بورس در محدوده 2300 الی 2400 قرار دارد؛ اما این محصولات وقتی به دست مشتری میرسد با 1000 تومان افزایش در محدوده 3400 می باشد .این مسئله نشان می دهد تخصیص ارز 4200 نه تنها قیمت را کاهش نداده است بلکه موجب نابسامانی بازار نیز شده است.

در این بازار دو نرخی شدن موجب می شود بازار دچار مشکلات چشمگیری شود. و موجب احتکار محصولات فولادی مشوش شدن هر چه بیشتر بازار می شود.با توجه به این وضعیت کاهش قیمت میلگرد در این آشفته بازار امری است که به طور قطع به یقین بعید به نظر می رسد. اما فعالان بازار بر این عقیده هستند که سیاست های ارزی مناسب میتواند قیمت ها را کاهش دهد.
اگر می خواهید بدانید آیا قیمت میلگرد در بازار پایین می آید یا خیر باید منتظر تاثیر تحریم های اقتصادی و از طرفی تصویب fatf بر بازار باشیم
این تورم قیمت میلگرد شامل تمامی مشتقات میلگرد اعم از قیمت میلگرد آجدار ، قیمت میلگرد ساده ، قیمت کلاف آجدار، قیمت کلاف ساده و قیمت میلگرد حرارتی خواهد بود.
+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: قیمت میلگرد، قیمت روز میلگرد، قیمت میلگرد امروز

فرآیند آبکاری چیست؟

۰
فرآیند آبکاری چیست؟

 - فرآیند آبکاری چیست؟

به طور کلی فرآیندی است که در طی آن لایه ای از فلزات یا غیر فلزات بر روی فلزات یا غیر فلزات دیگر قرار می گیرد و هدف از آن جلوگیری از فرآیندهای شیمیایی مانند اکسیداسیون، خوردگی و . . . و یا آسیب های مکانیکی مانند سایش و یا افزایش مقاومت سطحی و . . . می باشد.

فرآیند آبکاری در صنایع مختلفی از جمله صنایع مخابرات، تولید قطعات الکترونیکی، خودرو سازی، ساخت درب و پنجره و . . . مورد استفاده قرار می گیرد.

- یکی از سوالات متداول در این زمینه چرایی استفاده نکردن از آلیاژهای متناسب به جای فرآیند آبکاری در صنایع مختلف می باشد؛ در جواب این سوال به یک مثال ساده اشاره خواهیم کرد:

تصور کنید به جای قوطی های کنسرو قلع اندود شده از جنس آهن، از قلع خالص استفاده کنیم؛ در این صورت باید بابت هر کیلوگرم قلع مبلغ بسیار بالایی هزینه می کردیم و این در حالی است که آهن استفاده شده در این قوطی قیمت بسیار کمتری نسبت به قلع خالص دارد. از طرف دیگر باید توجه داشته باشیم که درصد فرآوانی آهن در کره ی زمین حدود 32 درصد می باشد واین در حالی است که در صد فرآوانی قلع و حدود 90 عنصر کمیاب دیگر بر روی زمین مجموعا 1.2 درصد است. با بررسی این موضوع به این نتیجه خواهیم رسید که با استفاده از فرآیند آبکاری با پرداخت هزینه ای کمتر هم از خواص عنصر مورد نظر استفاده نموده ایم و هم با توجه به درصد فرآوانی پایین فلزات کمیاب از آنها به بهترین نحوه ی ممکن استفاده نموده ایم.

 

دلایل استفاده از آبکاری:

 

1- جلوگیری از خوردگی شیمیایی : 

فرآیند آبکاری برای جلوگیری از خوردگی شیمیایی به دو صورت انجام می گیرد؛

الف- استفاده از فلزی که مقاومت بالایی در مقابل خوردگی دارد به عنوان پوشش فلز مادر.

ب- استفاده از فلزی که خاصیت خوردگی بیشتری نسبت به فلز مادر دارد تا در صورت مواجهه با محیط خوردگی فلز روکش داده شده به جای فلز مادر دچار خوردگی شود. از آبکاری فلزات با نقره می توان به عنوان مثالی برای نوع اول و از ورق های گالوانیزه که با استفاده از آبکاری به وسیله ی روکش روی تهیه می گردند به عنوان مثالی برای نوع دوم نام برد.

 

2- افزایش مقاومت حرارتی :

همانطور که اشاره شد در فرآیند آبکاری صرفا از فلزات استفاده نمی شود و می توان از غیر فلزات نیز در این فرآیند استفاده نمود، به عنوان مثال در محیط هایی که در درجه حرارت بالایی کار می کنند استفاده از فلزات برای ساخت ابزار آلات مربوطه منطقی نخواهد بود و باید از غیر فلزاتی که مقاومت بالایی در مقابل حرارت دارند استفاده نمود، در این راستا آبکاری سرامیک بر روی فلزات امروزه کاربرد بسیار بالایی در این زمینه دارد.

 

3- افزایش مقاومت سطحی:

در صنایعی که از فلزات با مقاومت سطحی کم استفاده می گردد، برای افزایش مقاومت سطحی چه از جهت ضربه و چه از جهت مقاومت می توان از فلزاتی با مقاومت سطحی بالا به عنوان روکش استفاده نمود. عنصر کروم نمونه ای از این روکش ها می باشد.

 

4- افزایش رسانایی در صنایع الکترونیکی:

از جمله کاربردهای دیگر فرایند آبکاری می توان به استفاده آن در صنایع الکترونیکی در جهت بهبود پردازش سیستم های الکترونیکی و کاهش مقاومت های حرارتی در قطعات نام برد. برای این امر از موادی با مقاومت کمتر و رسانایی بالاتر استفاده می گردد که عناصری مانند طلا، نقره و پلاتین در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

5- افزایش زیبایی ظاهری:

به علت گران قیمت و نرم بودن فلزاتی مانند طلا نمی توان از آن برای ساخت قطعاتی که نیاز به مقاومت یا نقش سازه ای دارند استفاده نمود، به این منظور برای افزایش زیبایی ظاهری در بسیاری از صنایع که نیازمند جلب رضایت دیداری مصرف کننده می باشد از این نوع آبکاری استفاده می گردد.

 

تهیه و تنظیم : مهندس محمد ابراری

+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه

هوشمند سازی ساختمان

۰
هوشمند سازی ساختمان


امروزه دیگر خانه تنها سرپناهی برای در امان ماندن از گرما و سرما نیست. دیگر مفهوم آن از ابزاری برای حفظ امنیت در مقابل خطرات محیطی و اجتماعی و طبیعی فراتر رفته است .

تعریفی که دنیای امروز بر گرفته از خواستگاه های انسان مدرن از محل زندگی و یا کار و حتی صنعت دارد فاصله زیادی از آن تعریف ابتدایی کلاسیک گرفته است . بالاتر رفتن تدریجی سطح توقع از ساخت ساختمان این علم را به سمت و سوی دیگری برده است.

(Building Management System(BMS) مدیریت هوشمندسازی ساختمان در پاسخ به این نیاز بوجود آمده است . 

دلیل دیگری که ضرورت توسعه این علم را دوچندان می کند کمک به بهینه سازی مصرف انرژی و زمان در ساختمان است که شاید حتی قابل توجیه تر از دلایلی که پیشتر عنوان شد می باشد. با بالاتر رفتن روز افزون هزینه های انرژی و کم شدن آنها ، انسان بطور ناگزیر چاره ای جز استفاده بهینه از منابع انرژی و رفتن به سمت انرژی های جایگزین پیش پای خود نمی بیند که تمام آنها با هوشمند سازی ساختمان میتواند تحقق یابد.

با توجه به این مباحث محققان اعتقاد دارند که در آینده نه چندان دور ساختمان های هوشمند از یک کالای لوکس به یک موضوع عمومی در ساخت و ساز و نیاز بشر تبدیل خواهند شد.

سامانه جدید مبتنی بر مدیریت مصرف انرژی از حدود سال 1980 میلادی در دنیا به یکی از مهمترین مبانی طراحی و اجرای ساختمان نسل جدید تبدیل شد ولی در سالهای اخیر با شتاب بسیار بیشتر و در ابعاد بزرگتری شروع به بازکردن جای خود در صنعت ساختمان کرده است.

این تکنولوژی شامل مجموعه ای از نرم افزارها و سخت افزارهایی است که توانایی کنترل مصرف و کارکرد بخش های مختلف و متنوعی در ساختمان را به اشکال مختلف اعم از سوییچ سنسوری و یا حتی از طریق تلفن همراه دارند و مدیریت آن را به دست کاربر یا برنامه ریزی که او برای شرایط مختلف کرده است می سپارد.

هدف و وظیفه این مجموعه تحلیل مستمر بخش های مختلف ساختمان و اعمال دستورهای مناسب به صورتی که بهینه ترین حالت در هر لحظه اتخاذ شود است و همچنین این سیستم با هدف کاهش هزینه های پنهان ساختمان و تخصیص منابع انرژی صرفا به فضاهای بهینه مد نظر قدم برمیدارد.

شاید در نگاه اول تنها بحث برق و آب به عنوان هزینه های قابل بهینه شدن یک ساختمان به نظر بیاید ولی با نگاه دقیق تر و با اتکا به پیشرفت تکنولوژی ، پایانی برای ساختن یک سازه هوشمند بهینه وجود ندارد بطوری که امروز موتورخانه های هوشمند ، سیستم های امنیتی هوشمند، کنترل تردد، سیستم های اعلام و اطفا حریق ، سیستم کنترل آسانسور هوشمند ، سیستم های صوتی و تصویری هوشمند، سیستم کنترل پرده، سیستم های روشنایی هوشمند ، سیستم های گرمایش - سرمایش هوشمند، آبیاری هوشمند و نهایتا سناریوهای هوشمند قابل اجرا می باشد که یک زندگی مدرن جذاب را برای ما متصور است . زندگی که لایق انسان مترقی امروز است.

حال به اختصار و برای ساختن تصویر کامل تری از این سیستم ها در مورد چند سیستم کاربردی تر چند خطی می نویسیم :

*سیستم های امنیت هوشمند :

این سیستم ها با افزایش جرم و جنایت ضروری بنظر می رسند و یکی از پرمصرف ترین و همه گیر ترین سیستم های هوشمند سازی هستند که میتوانند تضمین مال و جان ساکنین را تامین کنند. درب های ضد سرقت ، قفل های برقی، دوربین های مدار بسته ، سیستم های اعلام سرقت و ... از انواع امکانات این سیستم است که با تلفیق آن با اپلیکیشن های موبایل می توان از هر نقطه از جهان ، خانه را زیر نظر داشت. حتی می توان از حضور شخص بیگانه در نقطه های مختلف ساختمان اطلاع پیدا کرد. سیستم امنیتی هوشمند قابل برنامه ریزی است و حتی تله گذاری بسته به خواست کارفرما و نوع کاربرد را فراهم می سازد.

*سیستم اعلام و اطفای حریق هوشمند :

در آتش سوزی ها اولین مشکلی که با آن روبرو هستیم تشخیص موقعیت حریق است که در سیستم های معمولی تنها آژیر قابل درک است ، این مشکل با سیستم های اعلام حریق هوشمند آدرس یاب که موقعیت دقیق محل حریق را اعلام میکند حل شده است . در این مدل به علت حذف پنل مرکزی سیستم اعلام حریق متمرکز هزینه های نصب و راه اندازی مشابه حالت قبلی می باشد. عکس العمل سیستم های هوشمند جدید بسته به خواسته کارفرما بازده بسیار وسیعی دارد که از آژیر خطر، ارسال اس ام اس ، قطع گازورودی، باز کردن سیستم اطفای حریق، مشخص کردن محل آتش سوزی بر روی دوربین های مدار بسته و قطع برق اصلی و روشن شدن برق های محل های اضطراری است.

*سیستم کنترل پرده هوشمند :

یکی از سیستم هایی که علاوه بر مباحث بهینه سازی نور و کنترل دما ، در سناریو های مختلف بسیار کاربردی است سیستم کنترل اتوماتیک پرده ها می باشد. در بسیاری از حالات در جرگه موارد تزیینی و زیبایی شناختی نیز قرار میگیرد. بطور مثال با توجه به زمان تابش طلوع خورشید پرده ها کنار رفته و چـــراغ های خواب خاموش می شوند . سیستم های پرده حالات بیشماری از سناریو را می تواند ایجاد کند که همه آنها قابل برنامه ریزی از طرق مختلف از جمله موبایل و ریموت کنترل است.

 

*سیستم کنترل آّبیاری هوشمند:

یکی از دلخوشی هایی بسیاری از افراد نگهداری از باغچه و گیاهان خانگی است و دغدغه آبرسانی به آنها در سفرها و مواقعی که در منزل نیستید همیشه وجود دارد. سیستم های آبیاری هوشمند این امکان را ایجاد کرده که از طریق تلفن همراه خود از راه دور این کار را به بهترین شکل انجام دهید. این سیستم ها حتی قابل برنامه ریزی می باشند که درصورت فراموش کردن اتوماتیک آبیاری به بهینه ترین حالت و در هر ابعادی انجام شود. پر و خالی کردن استخر و تغییر دمای آن نیز از جمله مواردی است که در این گروه قرار می گیرد .

*کنترل هوشمند سیستم های صوتی وتصویری:

ایجاد شبکه در بین تمامی سیستم های صوتی - تصویری خانه و ویلای شما بدون نیاز به سیم کشی و امکان انتقال صدا از اتاقی به اتقاقی دیگر و از طبقه ای به طبقه دیگر و بیشمار سناریو جذاب با ترکیب این امکانات است که با اضافه شدن آنها به نورپردازی و سایر سیستم های هوشمند محل زندگی شمارا به جایی تبدیل میکند که ترک آن بسیار دشوار خواهد بود .

*سیستم سرمایش - گرمایش هوشمند:

بهینه ترین سیستم هوشمند قابل پیاده سازی در ساختمان مدیریت صحیح و هوشمند سرمایش و گرمایش آن است که با توجه به هزینه مصرف بالای انرژی آن و بازگشت سرمایه در کوتاه ترین زمان بسیار مورد علاقه سازندگان می باشد. سیستم های کنترل هوشمند ساختمان امکان اینکه علاوه بر برنامه ریزی های متنوع با توجه به فصل را می دهد می تواند به هشدار هایی برای انواع اتفاقات خارج از برنامه ریزی قبلی مجهز شود. ویژگی منحصربفردی که سیستم کنترل هوشمند دما به ساختمان شما می افزاید ، امکان کنترل دمای ساختمان از راه دور می باشد. شما می توانید مدتی قبل از ورود به ساختمان ، سیستم را فعال نمایید تا در هنگام ورود ، دمای محیط مطابق باخواست و سلیقه شما باشد . این امرنه تنها هزینه های نگهداری سیستمهای سرمایشی و گرمایشی شما را کم و به طول عمرآنها کمک می نماید ، بلکه شما را در مصرف بهینه انرژی وکاهش هزینه ، یاری خواهد نمود.

*سیستم روشنایی هوشمند:

ایران از پر مصرف ترین کشورهای جهان از نظر میزان مصرف انرژی برق برای روشنایی است. مهمترین روش کاهش این میزان اتلاف انرژی مدیریت و تجهیز این قسمت از ساختمان است که علاوه بر کاهش هزینه ها به بهبود میزان نور محیط نیز کمک های شایانی میکند. ازدیگرمزایای استفاده ازهوشمند سازی سیستم روشنایی ، یاری گرفتن ازانواع روشهای کنترلی ونظارتی از راه دور، و قابلیت تغییرنور محیط ، تغییر رنگ نورآن و تلفیق با سیستم صوتی وهماهنگی با دکوراسیون داخلی می باشد.

*موتورخانه هوشمند:

در سیستم های کنترل موتورخانه های سنتی ، تمام تجهیزات بصورت دستی کنترل می شوند و میزان درجه حرارت آبگرم چرخشی و آبگرم مصرفی در این موتورخانه ها بصورت دستی تنظیم می شود. در موتورخانه های سنتی معمولاً درطول یک فصل تنظیمات دما و … برروی یک عدد ثابت قرار می گیرد . این نوع کارکرد یک ایراد مهم برای موتورخانه های سنتی محسوب میشود بهینه سازی و جلوگیری ازمصرف بیهوده سوخت ،کاهش هزینه های سرویس و نگهداری تاسیسات مکانیکی ، کنترل پمپ های شوفاژ و آبگرم مصرفی و مشعل موتورخانه ، برنامه ریزی زمانی مناسب وتعریف سالیانه ساعت کار و تعطیلات ، تفکیک قبض های مشترک آب ، گاز و برق و چندین و چند دلیل دیگر دلایلی است که میتواند کاربردی بودن این سیستم را مشخص کند.

*سناریو در ساختمان هوشمند:

از مهمترین امکاناتی که هوشمند سازی به ساختمان می افزاید ، امکان استفاده از سناریو های متفاوت با ویژگی های جذاب و منحصر بفرد است. با استفاده ازسناریوها ، کاربر می تواند مجموعه ای از اعمال متفاوت را تنها با فشردن یک کلید (حتی از راه دور و توسط تلفن همراه) اجرا نماید. سناریوی بیدارباش ، سناریوی خروج از خانه ، سناریوی بازگشت فرزندان به خانه ، سناریوی سینمای خانگی ، سناریوی شام ، سناریوی سفر، سناریوی میهمان ، همگی سناریو هایی هستند که قابل برنامه ریزی در تمامی حالت های نور و صدا و دما و ... می باشند.

شاید تا چند سال پیش تمام این امکانات و ایجاد خانه ای با این تکنولوژی و به این هوشمندی تنها در فیلم های علمی تخیلی قابل تصور بود . اما امروز در نزدیکی تمامی ما خانه هایی هستند که مانند یک مادر مارا در آسوده ترین حال خوبمان در هر لحظه همراهی می کنند.

 

تهیه و تنظیم : مهندس جانان جعفری

+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه

تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷

۰
تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷

تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷
انجمن جهانی فولاد گزارش تولید و فولاد خام جهان در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد که براساس این گزارش تولید فولاد خام جهان با ۵.۶ درصد رشد از یک میلیارد و ۵۸۷ میلیون و ۲۵۱ هزار تن به یک میلیارد و ۶۷۵ میلیون و ۷۲۳ هزار تن رسید.

چین همچنان بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان است که تولید را با ۵.۷ درصد رشد از ۷۸۶ میلیون و ۸۸۰ هزار تن به ۸۳۱ میلیون و ۷۳۰ هزار تن رساند.

همچنین در جدول ذیل مقایسه تولید فولاد چین با سایر کشورها آمده است که نشان از نقش مهم این کشور در صنعت فولاد جهان دارد.

بعد از چین ، ژاپن دومین فولادساز بزرگ جهان است که در سال گذشت به تولید ۱۰۴ میلیون و ۹۳۰ هزار تن فولاد رسید. تولید فولاد این کشور ۰.۱ درصد رشد داشت.

هند سومین فولادساز بزرگ جهان در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰۱ میلیون و ۳۷۱ هزار تن فولاد خام تولید کرد که ۶.۲ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۶ داشت.

آمریکا چهارمین فولادساز برتر دنیا با ۴ درصد رشد به تولید ۸۱ میلیون و ۶۴۰ هزار تن رسید.

روسیه پنجمین فولادساز برتر دنیا با ۱.۳ درصد رشد به تولید ۷۱ میلیون و ۳۴۰ هزار تن رسید و کره جنوبی با تولید ۷۱ میلیون و ۱۸۰ هزار تن فولاد خام به عنوان ششمین فولادساز بزرگ دنیا شناخته شد که رشد تولید آن نیز ۳.۸ درصد بود.

در نمودار ذیل سهم سایر کشورها را در تولید جهانی فولاد مشاهده می فرمایید.

همچنین در جدول ذیل تولید فولاد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می شود تقریبا تمام کشورها رشد مثبت را تجربه کرده اند.

ایران نیز در سال ۲۰۱۷ تولید را با ۲۱.۴ درصد رشد از ۱۷ میلیوون و ۸۹۵ هزار تن در سال ۲۰۱۶ به ۲۱ میلیون و ۷۲۶ هزار تن رساند که همین مسئله سبب ارتقا یک پله ای رتبه کشور از چهاردهمین در سال ۲۰۱۶ به سیزدهمین درسال ۲۰۱۷ بود.

 

تهیه و تنظیم مهندس علی خالقی

+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه

ناودانی ساختمانی

۰
ناودانی ساختمانی

ناودانی ساختمانی پروفیلی است با مقطع فولادی که ازنورد بیلت هایی از جنس فولاد کربنی ساخته شده و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و و دو بال عمودی به شکل حرف U انگلیسی تشکیل شده که در زوایه های داخلی مقطع انحنای گردی دارد. این پروفیل در گروه پروفیل های باز قرار می گیرد.از این پروفیل در مصارف صنعتی و ساختمانی بسیار استفاده می شود. ناودانی های ساخته شده 3حالت دارند: پرسی ، که به وسیله پرس شکل مورد نظر را به آن می دهند. فابریک ، از همان ابتدای فرآیند تولید ، از خط تولید خارج می گردد و به ناودانی های نورد گرم و نورد سرد تقسیم می شوند.

 

انواع ناودانی

ناودانی در ۲نوع مشبک و ساده تولید می شود که در ادامه با هر دو نوع اشنا می شویم.

ناودانی ساده: ناودانی صنعتی و ساختمانی که از ورق گرم ساخته می شود و ممکن است براساس نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه گردد.این ناودانی در سایزهای ۸،۱۰،۱۲،۱۴،۱۶ ساخته می شود. ارتفاع ناودانی از۳۰ میلی متر شروع می شود و تا۴۰۰ میلی متر ادامه دارد و متغییر است و اکثراً برای ساخت پل های باربر و موارد دیگر بکار برده می شود.

ناودانی مشبک: این ناودانی از ورق گرم گالوانیزه شده به صورت سرد یا گرم ساخته می شود ودر مصارف متفاوتی کاربرد دارند این نوع ناودانی درمصارفی همچون تولید قفسه های فولادی مستحکم ، ساختمان های سبک فولادی ، نصب سنگ بصورت خشک و... استفاده می شود.

 

 

 

کاربرد ناودانی

شکل ظاهری ناودانی ها موجب شده که برای پروژه های ساختمانی ساختار برتر محسوب شوند، و این محصول برای قاب و پایه های بکار برده شده در ماشین آلات ، اسکلت کامیون ، چارچوب ، ترمیم بناهای معماری ، تشکیلات دریایی ، ساختمان ، تجهیزات ساخت و ساز و غیره بسیار مناسب می باشد.

 

استانداردهای ناودانی

براساس کاربرد ناودانی به انواع ” C ” و ” U ” تقسیم بندی می شوند.به همین دلیل دو استاندارد ابعادی UPE و UPN وجود دارد. UPE برای ناودانی C با بالهای موازی بکار برده می شود وUPN برای ناودانیU با بالهای مخروطی بکار برده می شود. بعضی استاندارد ناودانی ها در کشورهای متفاوت به شرح زیر است:

UNP و UPE ناودانی اروپایی DIN-1026

استاندارد فرانسه NF A 45-255

استاندارد ناودانی مقاوم به خوردگی DIN EN ISO 12944-3

 

 

 

ناودانی(UNP) و کاربردهای آن

ناودانیUNP یا همان ناودانی اروپایی یکی از پروفیل های ناودانی در کشور است که در مقایسه با سایر ناودانی های موجود در بازار وزن سنگین تری دارد.به طور معمول از ناودانیUNP بیشتر در پروژه های بزرگ یا پروژه های صنعتی که به این نوع از ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی نیاز دارند استفاده می شود ، به این خاطر که ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی ازضخامت بیشتری برخوردار است بنابراین وزن بیشتری نیز دارد.

بازرگانی آهن مرکزی درفراهم نمودن ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی یکی از بهترین متخصصین می باشد. ناودانی سنگینUNP براساس استاندارد اروپا_DIN1026 از سایز 40 الی 400 به صورت انبوه از کارخانه های کشور ترکیه به کشور وارد می گردد. بازرگانی آهن مرکزی در این اواخرهمین ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی را از کشور چین نیز وارد می کند که براساس همین استاندارد است و در مقایسه با دیگر ناودانیUNP یا ناودانی اروپایی با نرخ مناسب تری ارائه می شود.

 

ناودانی (UNP) دارای کاربردهایی است که عبارتند از:

 

1 - به صورت تکی و یا جفت در باد بندها

 

2 - به شکل تکی و دوبل در تیر ها

 

3- به شکل جفت و به صورت قوطی در ستون ها

 

4 - به شکل جفت در ساخت خرپا 

 

ناودانیها در مقاطع گوناگونی تولید می شوند که در ادامه آنها را معرفی می کنیم:

UNP 30×۱۵ , UNP 30 , UNP 40×۲۰, UNP 40 , UNP 50×۲۵ , UNP 50 , UNP 60

UNP 65 , UNP 80 , UNP 100 , UNP 120 , UNP 140 , UNP 160 , UNP 180

UNP 200 , UNP 220 , UNP 240 , UNP 260 , UNP 280 , UNP 300 , UNP 320

UNP 350 , UNP 380 , UNP 400

 

+ نوشته شده توسط Ahanshahr در ، ۲ بازدید ، بدون دیدگاه
نوشته‌های اخیر